AVX Corporation 06033J0R4ABTTR
06033J0R4ABTTR picture photo
Mfg. Part Number
06033J0R4ABTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.4PF 25V 0603
Datasheet Download
06033J0R4ABTTR.pdf
Availability of 06033J0R4ABTTR
QUANTITY
06033J0R4ABTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033J0R4ABTTR
Internal Part NumberEIS-06033J0R4ABTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033J0R4ABTTR
Related Links06033J0, 06033J0R4ABTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033J0R4ABTTR Details Description
Related parts for 06033J0R4ABTTR
IC REG LDO 1.5V 1A TO252-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 250VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C UNSHIELDED datasheet.pdf
TEMP CONTROL MOD 4 ANALOG 4 SS datasheet.pdf
IC TXRX LIN ON-BOARD VREG 8SOIC datasheet.pdf
STRIP MARKER 28 STD datasheet.pdf
IC FPGA 604 I/O 1152BGA datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 1T OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf