AVX Corporation 06033J0R4ABTTR
06033J0R4ABTTR picture photo
Mfg. Part Number
06033J0R4ABTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.4PF 25V 0603
Datasheet Download
06033J0R4ABTTR.pdf
Availability of 06033J0R4ABTTR
QUANTITY
06033J0R4ABTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033J0R4ABTTR
Internal Part NumberEIS-06033J0R4ABTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033J0R4ABTTR
Related Links06033J0, 06033J0R4ABTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033J0R4ABTTR Details Description
Related parts for 06033J0R4ABTTR
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
RESONATOR CERAMIC 6.00MHZ W/CAP datasheet.pdf
IC INV SCHMITT TRIGGER 5TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W 12V 167MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf