AVX Corporation 06033J120GBTTR
06033J120GBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06033J120GBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 12PF 25V 0603
Datasheet Download
06033J120GBTTR.pdf
Availability of 06033J120GBTTR
QUANTITY
06033J120GBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033J120GBTTR
Internal Part NumberEIS-06033J120GBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033J120GBTTR
Related Links06033J1, 06033J120GBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033J120GBTTR Details Description
Related parts for 06033J120GBTTR
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 43A TO-264 datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 105V 950MA datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf