AVX Corporation 06033J130FBTTR
06033J130FBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06033J130FBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 13PF 25V 0603
Datasheet Download
06033J130FBTTR.pdf
Availability of 06033J130FBTTR
QUANTITY
06033J130FBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033J130FBTTR
Internal Part NumberEIS-06033J130FBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance13pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033J130FBTTR
Related Links06033J1, 06033J130FBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033J130FBTTR Details Description
Related parts for 06033J130FBTTR
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC MPU Z180 33MHZ 100QFP datasheet.pdf
DSP 16BIT QUAD CORE 431-FCPBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
LED BASED T3 1/4 YEL 28V datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 30PIN STR PCB datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 35MM datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf