AVX Corporation 06033J180FBTTR
06033J180FBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06033J180FBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 18PF 25V 0603
Datasheet Download
06033J180FBTTR.pdf
Availability of 06033J180FBTTR
QUANTITY
06033J180FBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033J180FBTTR
Internal Part NumberEIS-06033J180FBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033J180FBTTR
Related Links06033J1, 06033J180FBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033J180FBTTR Details Description
Related parts for 06033J180FBTTR
CONN HEADER 2MM SNGL STR 14POS datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
MOTOR BRUSH DC GEAR VAR 16W 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 13pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 16 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 100MA 4.7 OHM SMD datasheet.pdf