AVX Corporation 06033J2R6CBTTR
06033J2R6CBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06033J2R6CBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 2.6PF 25V 0603
Datasheet Download
06033J2R6CBTTR.pdf
Availability of 06033J2R6CBTTR
QUANTITY
06033J2R6CBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033J2R6CBTTR
Internal Part NumberEIS-06033J2R6CBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033J2R6CBTTR
Related Links06033J2, 06033J2R6CBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033J2R6CBTTR Details Description
Related parts for 06033J2R6CBTTR
DIODE BRIDGE GPP 2.0A 600V WOB datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CABLE USB 1.1 A OPEN END MALE 2M datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER PLUG 50POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HOOF W/DENT 45 2.40MM datasheet.pdf