AVX Corporation 06033U2R2BAT2A
06033U2R2BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033U2R2BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
06033U2R2BAT2A.pdf
Availability of 06033U2R2BAT2A
QUANTITY
06033U2R2BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033U2R2BAT2A
Internal Part NumberEIS-06033U2R2BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)