AVX Corporation 06033U470KAT2A
06033U470KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06033U470KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 25V NP0 0603
Datasheet Download
06033U470KAT2A.pdf
Availability of 06033U470KAT2A
QUANTITY
06033U470KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06033U470KAT2A
Internal Part NumberEIS-06033U470KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06033U470KAT2A
Related Links06033U4, 06033U470KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06033U470KAT2A Details Description
Related parts for 06033U470KAT2A
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 82 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 62.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
RES SMD 40.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf