AVX Corporation 06034C683KAT2A
06034C683KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06034C683KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 4V X7R 0603
Datasheet Download
06034C683KAT2A.pdf
Availability of 06034C683KAT2A
QUANTITY
06034C683KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06034C683KAT2A
Internal Part NumberEIS-06034C683KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06034C683KAT2A
Related Links06034C6, 06034C683KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06034C683KAT2A Details Description
Related parts for 06034C683KAT2A
CAP TRIMMER 7-40PF 100V TH datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
FUSE 32A 550V 13.8X85MM IEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 20UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK VERT 06 CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf