AVX Corporation 06035A0R6CAT2A
06035A0R6CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A0R6CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A0R6CAT2A.pdf
Availability of 06035A0R6CAT2A
QUANTITY
06035A0R6CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A0R6CAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A0R6CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A0R6CAT2A
Related Links06035A0, 06035A0R6CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A0R6CAT2A Details Description
Related parts for 06035A0R6CAT2A
FIXED IND 47NH 100MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG DDR-SDRAM 8-HSON datasheet.pdf
CONN EDGE .100 60POS DR LOW P datasheet.pdf