AVX Corporation 06035A100JAJ4A
06035A100JAJ4A picture photo
Mfg. Part Number
06035A100JAJ4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A100JAJ4A.pdf
Availability of 06035A100JAJ4A
QUANTITY
06035A100JAJ4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A100JAJ4A
Internal Part NumberEIS-06035A100JAJ4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A100JAJ4A
Related Links06035A1, 06035A100JAJ4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A100JAJ4A Details Description
Related parts for 06035A100JAJ4A
CAP CER 3.3UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
RES 1.06K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DVR/RCV RS232 MULTICH 16TSSOP datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 2GB SLC datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.354K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf