AVX Corporation 06035A101FAT2A
06035A101FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A101FAT2A
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A101FAT2A.pdf
Availability of 06035A101FAT2A
QUANTITY
06035A101FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A101FAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A101FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A101FAT2A
Related Links06035A1, 06035A101FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A101FAT2A Details Description
Related parts for 06035A101FAT2A
IC SWITCH QUAD SPST 16QSOP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 4POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
IC COMP CMOS HS 18V 20-TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 32SOJ datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 35V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf