AVX Corporation 06035A102FA12A
06035A102FA12A picture photo
Mfg. Part Number
06035A102FA12A
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A102FA12A.pdf
Availability of 06035A102FA12A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
06035A102FA12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A102FA12A
Internal Part NumberEIS-06035A102FA12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A102FA12A
Related Links06035A1, 06035A102FA12A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A102FA12A Details Description
Related parts for 06035A102FA12A
IC CPLD 10MC 15NS 28PLCC datasheet.pdf
CONN HOUSING 22POS .100" CRIMP datasheet.pdf
CONN 60POS 2MM HEADER DL STR SMD datasheet.pdf
HARNESS CLIP MNT datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 11POS 2.54MM datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 329BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 24 POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
LED WARM WHITE 2700K 80CRI 2SMD datasheet.pdf
FUSE LK CPS T 012A NRB 23" datasheet.pdf