AVX Corporation 06035A102FAJ2A
06035A102FAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A102FAJ2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A102FAJ2A.pdf
Availability of 06035A102FAJ2A
QUANTITY
06035A102FAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A102FAJ2A
Internal Part NumberEIS-06035A102FAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A102FAJ2A
Related Links06035A1, 06035A102FAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A102FAJ2A Details Description
Related parts for 06035A102FAJ2A
VARISTOR 73V 1.2KA DISC 9MM datasheet.pdf
RES 3.92M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC 900W 230V datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf
DIODE STD REC 100V DO219AB datasheet.pdf