AVX Corporation 06035A120K4T2A
06035A120K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A120K4T2A
Brief Description
CAP CER 12PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A120K4T2A.pdf
Availability of 06035A120K4T2A
QUANTITY
06035A120K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A120K4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A120K4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A120K4T2A
Related Links06035A1, 06035A120K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A120K4T2A Details Description
Related parts for 06035A120K4T2A
CONN RECEPT 2POS W/PIN INSERT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN O-RING M50/PG36 datasheet.pdf
IC TOUCHSCREEN CTLR PWM 12CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 3.3VOUT 66W datasheet.pdf