AVX Corporation 06035A180FA12A
06035A180FA12A picture photo
Mfg. Part Number
06035A180FA12A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A180FA12A.pdf
Availability of 06035A180FA12A
QUANTITY
06035A180FA12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A180FA12A
Internal Part NumberEIS-06035A180FA12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A180FA12A
Related Links06035A1, 06035A180FA12A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A180FA12A Details Description
Related parts for 06035A180FA12A
CONN RING 8 AWG #10 SOLIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FAST datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 6XSON datasheet.pdf
CABLE 12POS R/A SOCKET-OPEN 1.5M datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 4 INCH datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
COAXIAL LIGTS 32X60MM WHITE datasheet.pdf
FULL ROUTER CAPABILITY, SIXVIEW datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 5GHZ SOT-89 datasheet.pdf