AVX Corporation 06035A180K4T2A
06035A180K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A180K4T2A
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A180K4T2A.pdf
Availability of 06035A180K4T2A
QUANTITY
06035A180K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A180K4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A180K4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A180K4T2A
Related Links06035A1, 06035A180K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A180K4T2A Details Description
Related parts for 06035A180K4T2A
IDC CABLE - CSC20G/AE20G/CCE20G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC PROT LI+ 5-10CELL 32-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf