AVX Corporation 06035A181FA12A
06035A181FA12A picture photo
Mfg. Part Number
06035A181FA12A
Brief Description
CAP CER 180PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A181FA12A.pdf
Availability of 06035A181FA12A
QUANTITY
06035A181FA12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A181FA12A
Internal Part NumberEIS-06035A181FA12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A181FA12A
Related Links06035A1, 06035A181FA12A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A181FA12A Details Description
Related parts for 06035A181FA12A
IC USB/AC LI-ION CHARGER 10WSON datasheet.pdf
SIDACTOR MC BI 25V 250A DO-214AA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 0804 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 5POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf