AVX Corporation 06035A181J4T2A
06035A181J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A181J4T2A
Brief Description
CAP CER 180PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A181J4T2A.pdf
Availability of 06035A181J4T2A
QUANTITY
06035A181J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A181J4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A181J4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A181J4T2A
Related Links06035A1, 06035A181J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A181J4T2A Details Description
Related parts for 06035A181J4T2A
IC QUAD FET BUS SW 14-TVSOP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 10MM datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1MSPS 2CH 16-TSSOP datasheet.pdf
OSC VCXO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.4A 70 MOHM SMD datasheet.pdf