AVX Corporation 06035A1R5D4T2A
06035A1R5D4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A1R5D4T2A
Brief Description
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A1R5D4T2A.pdf
Availability of 06035A1R5D4T2A
QUANTITY
06035A1R5D4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A1R5D4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A1R5D4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A1R5D4T2A
Related Links06035A1, 06035A1R5D4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A1R5D4T2A Details Description
Related parts for 06035A1R5D4T2A
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 1.2UF 250V X7R 2225 datasheet.pdf
TVS DIODE 356VWM 631VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf