AVX Corporation 06035A1R8B4T2A
06035A1R8B4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A1R8B4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A1R8B4T2A.pdf
Availability of 06035A1R8B4T2A
QUANTITY
06035A1R8B4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A1R8B4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A1R8B4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)