AVX Corporation 06035A200DAT2A
06035A200DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A200DAT2A
Brief Description
CAP CER 20PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A200DAT2A.pdf
Availability of 06035A200DAT2A
QUANTITY
06035A200DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A200DAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A200DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A200DAT2A
Related Links06035A2, 06035A200DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A200DAT2A Details Description
Related parts for 06035A200DAT2A
CONN PLUG 20POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 4000PF 500V X5F RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
MINI-C FEM 4P 3C 16 AWG CBL datasheet.pdf
SHEET ALUM FL 25.4X76.2MM 5/PK datasheet.pdf
CAP CER 10UF 4V X6S 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 1.6A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf