AVX Corporation 06035A240J4T2A
06035A240J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A240J4T2A
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A240J4T2A.pdf
Availability of 06035A240J4T2A
QUANTITY
06035A240J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A240J4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A240J4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A240J4T2A
Related Links06035A2, 06035A240J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A240J4T2A Details Description
Related parts for 06035A240J4T2A
LABEL S LAM DM TED WHT 2X1.38" datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 1.5V CMOS 4SOP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
13P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
SENSOR REED SPST-NO 5MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 182POS GOLD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS HL LOW P datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER VIOLET datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.012UF RADIAL datasheet.pdf