AVX Corporation 06035A271K4T2A
06035A271K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A271K4T2A
Brief Description
CAP CER 270PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A271K4T2A.pdf
Availability of 06035A271K4T2A
QUANTITY
06035A271K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A271K4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A271K4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A271K4T2A
Related Links06035A2, 06035A271K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A271K4T2A Details Description
Related parts for 06035A271K4T2A
IC PWM HIGH-SIDE SWITCH 16-SOIC datasheet.pdf
CONN 10POS 2MM IDC SOCKET 30AU datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
MICROCHIP PIC18F26J50 PROTO BRD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf