AVX Corporation 06035A330JA16A
06035A330JA16A picture photo
Mfg. Part Number
06035A330JA16A
Brief Description
CAP CER 33PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A330JA16A.pdf
Availability of 06035A330JA16A
QUANTITY
06035A330JA16A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A330JA16A
Internal Part NumberEIS-06035A330JA16A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package192
Series-
PackagingTray - Waffle
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A330JA16A
Related Links06035A3, 06035A330JA16A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A330JA16A Details Description
Related parts for 06035A330JA16A
Crystal 6.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-15VOUT 1W datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
WASHER FLAT RETAINING M3 NYLON datasheet.pdf
RES 1.38K OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 22.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf