AVX Corporation 06035A391GAT2A
06035A391GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A391GAT2A
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A391GAT2A.pdf
Availability of 06035A391GAT2A
QUANTITY
06035A391GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A391GAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A391GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A391GAT2A
Related Links06035A3, 06035A391GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A391GAT2A Details Description
Related parts for 06035A391GAT2A
FERRULE DUALWIRE BLK 16AWG 500PC datasheet.pdf
KIT INDUCTOR 1210-T SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED LOW CURR .200 datasheet.pdf
IC SOLENOID DRIVER 8MLPD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPED 9POS datasheet.pdf
RES 59 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 INCAND BAY SOLDER datasheet.pdf
DBL KEY KEY EXCHANGE STD ACTR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf