AVX Corporation 06035A3R9C4T2A
06035A3R9C4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A3R9C4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A3R9C4T2A.pdf
Availability of 06035A3R9C4T2A
QUANTITY
06035A3R9C4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A3R9C4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A3R9C4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A3R9C4T2A
Related Links06035A3, 06035A3R9C4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A3R9C4T2A Details Description
Related parts for 06035A3R9C4T2A
IC 8051 MCU 16K FLASH 28MLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf