AVX Corporation 06035A471G4T2A
06035A471G4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A471G4T2A
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A471G4T2A.pdf
Availability of 06035A471G4T2A
QUANTITY
06035A471G4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A471G4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A471G4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A471G4T2A
Related Links06035A4, 06035A471G4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A471G4T2A Details Description
Related parts for 06035A471G4T2A
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
RES SMD 64.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 2POS F/H datasheet.pdf
CAP CER 47PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf