AVX Corporation 06035A471GAT2A
06035A471GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A471GAT2A
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A471GAT2A.pdf
Availability of 06035A471GAT2A
QUANTITY
06035A471GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A471GAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A471GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A471GAT2A
Related Links06035A4, 06035A471GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A471GAT2A Details Description
Related parts for 06035A471GAT2A
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR26S/AE26M/HKR26S datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 39 OHM 24SSOP datasheet.pdf
IC CTRLR PWM MULTIPHASE 40-QFN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DPP CAT4137A datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
NOSG COIL BF PSA datasheet.pdf
BOOM - TREATED WIND SCREEN datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
AMBULANCE EMS INVERTER/CHARGER datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf