AVX Corporation 06035A471J4T2A
06035A471J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A471J4T2A
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A471J4T2A.pdf
Availability of 06035A471J4T2A
QUANTITY
06035A471J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A471J4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A471J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A471J4T2A
Related Links06035A4, 06035A471J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A471J4T2A Details Description
Related parts for 06035A471J4T2A
CONN HEADER .100 SINGL STR 34POS datasheet.pdf
FILTER LINE 6MH 0.3A TYPE 14M datasheet.pdf