AVX Corporation 06035A471JAT2A
06035A471JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A471JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A471JAT2A.pdf
Availability of 06035A471JAT2A
QUANTITY
06035A471JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A471JAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A471JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A471JAT2A
Related Links06035A4, 06035A471JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A471JAT2A Details Description
Related parts for 06035A471JAT2A
DIODE GEN PURP 600V 12A D2PAK datasheet.pdf
POLYSWITCH 1.1A RESET FUSE SMD datasheet.pdf
DSUB MALE LEVER LOCK datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 450MA 480 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RESET/MON TSOT23-5 datasheet.pdf
IC TX HDMI/DVI LP datasheet.pdf
RES 20K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf