AVX Corporation 06035A4R7C4T2A
06035A4R7C4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A4R7C4T2A
Brief Description
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A4R7C4T2A.pdf
Availability of 06035A4R7C4T2A
QUANTITY
06035A4R7C4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A4R7C4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A4R7C4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A4R7C4T2A
Related Links06035A4, 06035A4R7C4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A4R7C4T2A Details Description
Related parts for 06035A4R7C4T2A
CAP CER 0.1UF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X9.5MM XCUT SFP datasheet.pdf
NFC STAMP FLEX ANTENNA 32X25MM datasheet.pdf
SPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf