AVX Corporation 06035A530JAT2A
06035A530JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A530JAT2A
Brief Description
CAP CER 53PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A530JAT2A.pdf
Availability of 06035A530JAT2A
QUANTITY
06035A530JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A530JAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A530JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance53pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A530JAT2A
Related Links06035A5, 06035A530JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A530JAT2A Details Description
Related parts for 06035A530JAT2A
BERGSTIK datasheet.pdf
21MM HS ASSY ULTEM CL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
PIN WIRE DISC .2755 MARKED datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 16S 19 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf