AVX Corporation 06035A561JAJ2A
06035A561JAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A561JAJ2A
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A561JAJ2A.pdf
Availability of 06035A561JAJ2A
QUANTITY
06035A561JAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A561JAJ2A
Internal Part NumberEIS-06035A561JAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A561JAJ2A
Related Links06035A5, 06035A561JAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A561JAJ2A Details Description
Related parts for 06035A561JAJ2A
FIXED IND 1.5UH 9A 9.5 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FUSE 315A 690V 1FKE/90 AR UC datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN RECPT datasheet.pdf
10UF 63V 5X11 datasheet.pdf