AVX Corporation 06035A5R0BAT2A
06035A5R0BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A5R0BAT2A
Brief Description
CAP CER 5PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A5R0BAT2A.pdf
Availability of 06035A5R0BAT2A
QUANTITY
06035A5R0BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A5R0BAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A5R0BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A5R0BAT2A
Related Links06035A5, 06035A5R0BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A5R0BAT2A Details Description
Related parts for 06035A5R0BAT2A
REG 12V 2A ADJUST HORZ 12-SIP datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 28 OLIVE datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 8CH 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL USB A RCPT SQ FLNG-PLUG 1M datasheet.pdf
FUSE LINK EDISON TYPE T 40A RB 2 datasheet.pdf