AVX Corporation 06035A5R0BAT2A
06035A5R0BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A5R0BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A5R0BAT2A.pdf
Availability of 06035A5R0BAT2A
QUANTITY
06035A5R0BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A5R0BAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A5R0BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A5R0BAT2A
Related Links06035A5, 06035A5R0BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A5R0BAT2A Details Description
Related parts for 06035A5R0BAT2A
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 NM RTNF datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 16MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 700MA 936 MOHM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RIGHT ANGLE SINGLE ROW HDR datasheet.pdf
LED CARTRIDGE WHT 28V 40MA CYL datasheet.pdf