AVX Corporation 06035A5R6B4T2A
06035A5R6B4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A5R6B4T2A
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A5R6B4T2A.pdf
Availability of 06035A5R6B4T2A
QUANTITY
06035A5R6B4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A5R6B4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A5R6B4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A5R6B4T2A
Related Links06035A5, 06035A5R6B4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A5R6B4T2A Details Description
Related parts for 06035A5R6B4T2A
IC 10-BIT PCI BUS SW 24-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 41 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SER/VOLT I/O 8-UMAX datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES SMD 690 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 2K OHM RADIAL datasheet.pdf