AVX Corporation 06035A621JAT2A
06035A621JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A621JAT2A
Brief Description
CAP CER 620PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A621JAT2A.pdf
Availability of 06035A621JAT2A
QUANTITY
06035A621JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A621JAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A621JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance620pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)