AVX Corporation 06035A680JAT2A
06035A680JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A680JAT2A
Brief Description
CAP CER 68PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A680JAT2A.pdf
Availability of 06035A680JAT2A
QUANTITY
06035A680JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A680JAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A680JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A680JAT2A
Related Links06035A6, 06035A680JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A680JAT2A Details Description
Related parts for 06035A680JAT2A
CONN HEADER TYPE-B 125POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP FORWARD datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 142K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
TFLEX 270V0 18" X 18" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.8A 108 MOHM datasheet.pdf