AVX Corporation 06035A6R0BAT2A
06035A6R0BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A6R0BAT2A
Brief Description
CAP CER 6PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A6R0BAT2A.pdf
Availability of 06035A6R0BAT2A
QUANTITY
06035A6R0BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A6R0BAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A6R0BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A6R0BAT2A
Related Links06035A6, 06035A6R0BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A6R0BAT2A Details Description
Related parts for 06035A6R0BAT2A
IC MCU EPROM/ROM 33MHZ HS 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
COVER 2-TYPE FR 505 ISG datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAT5E PATCH CABLE SFTP datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 1 datasheet.pdf