AVX Corporation 06035A6R0GAT2A
06035A6R0GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A6R0GAT2A
Brief Description
CAP CER 6PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A6R0GAT2A.pdf
Availability of 06035A6R0GAT2A
QUANTITY
06035A6R0GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A6R0GAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A6R0GAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A6R0GAT2A
Related Links06035A6, 06035A6R0GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A6R0GAT2A Details Description
Related parts for 06035A6R0GAT2A
VARISTOR 180V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 21POS R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC HYBRID CTRLR PWM DUAL 48QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO214AB datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 2.68 INCH datasheet.pdf
SPRING RELEASE datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf