AVX Corporation 06035A6R2BAT2A
06035A6R2BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A6R2BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A6R2BAT2A.pdf
Availability of 06035A6R2BAT2A
QUANTITY
06035A6R2BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A6R2BAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A6R2BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A6R2BAT2A
Related Links06035A6, 06035A6R2BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A6R2BAT2A Details Description
Related parts for 06035A6R2BAT2A
FIXED IND 12UH 4.9A 24.3 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 2A DO214AA datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 970MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.17K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 35MM datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf