AVX Corporation 06035A6R2C4T2A
06035A6R2C4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A6R2C4T2A
Brief Description
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A6R2C4T2A.pdf
Availability of 06035A6R2C4T2A
QUANTITY
06035A6R2C4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A6R2C4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A6R2C4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A6R2C4T2A
Related Links06035A6, 06035A6R2C4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A6R2C4T2A Details Description
Related parts for 06035A6R2C4T2A
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
E5AK/EK TRANSFER OUTPUT BOARD datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IGBT 400V 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
LED LIGHT BAR RECT 1X1 YELLOW datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC 16CH ANALOG SWITCH 48LQFP datasheet.pdf
15POS C/W 4-40 SCREWLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf