AVX Corporation 06035A6R8KAT2A
06035A6R8KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A6R8KAT2A
Brief Description
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A6R8KAT2A.pdf
Availability of 06035A6R8KAT2A
QUANTITY
06035A6R8KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A6R8KAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A6R8KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A6R8KAT2A
Related Links06035A6, 06035A6R8KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A6R8KAT2A Details Description
Related parts for 06035A6R8KAT2A
MODULE RABBITCORE RCM2120 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIXED-GAIN OPAMP TRPL 14TSSOP datasheet.pdf
WIREWAY 45 DEG STEEL 6X6" GREY datasheet.pdf
CONN RCPT 1 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
1.00MM PITCH SIL SMT HORIZONTAL datasheet.pdf
RES 40 OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
DC-DC 384VIN 12VOUT 300W DEMO datasheet.pdf