AVX Corporation 06035A7R5B4T2A
06035A7R5B4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A7R5B4T2A
Brief Description
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A7R5B4T2A.pdf
Availability of 06035A7R5B4T2A
QUANTITY
06035A7R5B4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A7R5B4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A7R5B4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A7R5B4T2A
Related Links06035A7, 06035A7R5B4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A7R5B4T2A Details Description
Related parts for 06035A7R5B4T2A
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20KB OTP 64QFP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOUSING PPE BLK 6.52"L X 3.78"W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN SOCKET INSERT ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf