AVX Corporation 06035A7R5BAT2A
06035A7R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A7R5BAT2A
Brief Description
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A7R5BAT2A.pdf
Availability of 06035A7R5BAT2A
QUANTITY
06035A7R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A7R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A7R5BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A7R5BAT2A
Related Links06035A7, 06035A7R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A7R5BAT2A Details Description
Related parts for 06035A7R5BAT2A
RES ARRAY 7 RES 510 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN PIN COAX SIZE 5 CABLE 180 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 59.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 14-SOIC datasheet.pdf
Crystal 6.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC BATT CHARGE LI-ION/POL 24VQFN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf