AVX Corporation 06035A7R5CAT4A
06035A7R5CAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06035A7R5CAT4A
Brief Description
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A7R5CAT4A.pdf
Availability of 06035A7R5CAT4A
QUANTITY
06035A7R5CAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A7R5CAT4A
Internal Part NumberEIS-06035A7R5CAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A7R5CAT4A
Related Links06035A7, 06035A7R5CAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A7R5CAT4A Details Description
Related parts for 06035A7R5CAT4A
RES 7.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5MM TOP 10POS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 40W datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 26.46VC DO15 datasheet.pdf
RES SMD 1.37 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 3W 6028 datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf