AVX Corporation 06035A820J4T2A
06035A820J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A820J4T2A
Brief Description
CAP CER 82PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A820J4T2A.pdf
Availability of 06035A820J4T2A
QUANTITY
06035A820J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A820J4T2A
Internal Part NumberEIS-06035A820J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A820J4T2A
Related Links06035A8, 06035A820J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A820J4T2A Details Description
Related parts for 06035A820J4T2A
RES SMD 210 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 12PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE D 21POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf