AVX Corporation 06035A9R0CAT4A
06035A9R0CAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06035A9R0CAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A9R0CAT4A.pdf
Availability of 06035A9R0CAT4A
QUANTITY
06035A9R0CAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A9R0CAT4A
Internal Part NumberEIS-06035A9R0CAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)