AVX Corporation 06035C101MAT2A
06035C101MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C101MAT2A
Brief Description
CAP CER 100PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C101MAT2A.pdf
Availability of 06035C101MAT2A
QUANTITY
06035C101MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C101MAT2A
Internal Part NumberEIS-06035C101MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C101MAT2A
Related Links06035C1, 06035C101MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C101MAT2A Details Description
Related parts for 06035C101MAT2A
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 100-220VAC 2MM datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.4A TO220-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 17POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/16/90 3.2SN BK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
1500UF 63V 16X31MM 105C 3000H datasheet.pdf